Image
Żelazny Szlak Rowerowy to 54-kilometrowa pętla, która wiedzie przez malownicze tereny na pograniczu polsko-czeskim. Trasa przebiega przez pięć gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój, Zebrzydowice, Karwinę oraz Piotrowice koło Karwiny. Inspiracją dla tego szlaku jest kolej, która odegrała znaczącą rolę w rozwoju gospodarczym i infrastrukturalnym tych miejscowości oraz wpłynęła na życie ich mieszkańców.

Podczas wyprawy rowerowej Żelaznym Szlakiem będziesz miać okazję poznać fascynującą historię tych terenów oraz zobaczyć zabytki związane z kolejnictwem. Trasa poprowadzi nas przez urokliwe krajobrazy, malownicze miasteczka i ciekawe miejsca, które odzwierciedlają wpływ kolejnictwa na region. Odkryjemy ślady dawnych stacji kolejowych, perony, mosty i inne elementy infrastruktury kolejowej, które zachowały się do dziś.

Początek wyprawy zaplanowany jest na dworcu PKP w Zebrzydowicach o godzinie 10:40, gdzie będzie miejsce zbiórki i start. Miejscowość ta, będąca jednym z punktów na trasie, stanowi doskonałe miejsce wyjściowe dla przygody na Żelaznym Szlaku.

 
Image
Image
Przejeżdżając przez kolejne gminy i miasta, będziemy miać okazję doświadczyć różnorodności krajobrazów i atmosfery poszczególnych miejscowości. Na trasie znajdują się również punkty widokowe, skąd możemy podziwiać malownicze okolice i panoramę terenów, przez które przejeżdżamy.

Żelazny Szlak Rowerowy to nie tylko świetna okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale także możliwość zgłębienia historii i kultury regionu. Wyprawa pozwoli nam odkryć piękno krajobrazów, ciekawostki związane z kolejnictwem oraz przemierzyć malownicze miejsca o bogatej historii.

Dojazd na wyprawę odbywa się we własnym zakresie, a dla osób preferujących komunikację publiczną istnieje możliwość dojazdu pociągiem Kolei Śląskich. Zawiercie jest jednym z punktów, z którego można wyruszyć pociągiem o 08:08 z przesiadką w Czechowicach-Dziedzicach, do Zebrzydowic pociąg dotrze o 10:28. Obok dworca PKP w Zebrzydowicach znajdują się miejsca parkingowe dla uczestników wyprawy, którzy preferują dojazd samochodem.

Dołącz do nas 9 lipca 2023 roku i pozwól, aby Żelazny Szlak poprowadził Cię przez fascynujące tereny polsko-czeskiego pogranicza. To wyjątkowa przygoda dla miłośników rowerowych wycieczek i entuzjastów historii!

KIEDY?: 09 lipca 2023

MIEJSCE ZBIÓRKI: Dworzec PKP Zebrzydowice

GODZINA: 10:40

START: GODZINA 10:50